HTML

Learning to smile

Friss topikok

Címkék

2007.01.24. 23:24 karamcsand



Reggel beszélgettem Zolival megújuló témákról. Örültem, hogy láttam, már jó rég volt ilyen. És neki is jó, mert töltődött energiával:).
Az egyetemi teljesítményemmel nem vagyok elégedett (13 kredit/30). Elsődleges feladat: jelen helyzetemből minél jobbat kihozni. Nem a legtöbbet, de 80%-ot mondjuk a körülményekhez képest. Ez után azt hiszem, már érdemes átgondolni, hogy az építőmérnöki helyett -amit kedvelek, de nem vagyok elvetemülten elkötelezett- esetleg jobb lenne-e mást csinálni, vagy tud-e nőni a motivációm, elszántságom a szakma mellett. Zoli felvetette, hogy ha külső körülmények túlságosan kellemetlenek, akkor ezen változtatni kéne, mert komoly hatásai vannak. És bár ez utóbbi igaz, de számomra valamelyest meglepő az a drasztikusság, amit ő javasolt. Rossz szó rá, hogy drasztikus, de tényleg sokkal határozottabb lépéseket jelent, mint amik a jelenlegi hozzáállásomban vannak. Vannak megszívlelendő dolgok is, ezeket talán majd alkalmazom.
Furcsa tapasztalat, hogy emberek mennyivel kevésbé elvszerűek, mint én. Én sem vagyok ilyen szempontból teljes, de általában az elvek lerakásának hiányában, és nem az elvek alkalmazásának hiányosságai miatt.
Láma Olé mondott egyik előadásán egy hasonlatot, amit spontán reprodukáltam. Éspedig, hogy aki ebben az életben adós, az következő életében egy egérke lesz, akinek a farkához betontömböt láncoltak. Kicsit kemény a példa, de ebben az egyben egyetértek Oléval. Nem mennék bele hitelekbe. Meglepő épp ezért számomra, hogy mennyire sokan gondolják másképp. Van, aki azért, mert fiatal párnak kell különélési lehetőség, más üzletét akarja felfuttatni egy kis plusz segítséggel, megint más a gyerekeinek akar könnyebséget szerezni, hogy hitelből alárak egy lakást, stb. Igazából alaphelyzetben mindegyik fizetőképes, és soknak az indoka elég jogos. Ugyanakkor mégis tartózkodom az ilyesmitől. Érdekes.
Nagyon furcsa elgondolni, hogy honnan szerezzük a gondolkodásbeli alapunkat. Úgy értem, igazából 14 éves korunk körül kezdünk egy bizonyos gondolkodási folyamatot kialakítani, ez rendszerint még max. 10 évig változóképes. Forrása lehet szülő, barát, tanár, vérellenségek, mindenféle bigyuszok (nagyságsorrendben). Ti tudjátok, honnan jött a ti "alaplapotok"? Nyilván nem vezethető vissza egy konkrét emberre, de 3-4 emberre le lehet szűkíteni és ebből meg lehet nevezni legfontosabbat. Nekem az a furcsa élményem van, hogy akiket megneveztem volna az elmúlt 1-2 évben ilyen kérdésre, igazán jelen állapotukban sok olyan gondolattal, vagy emezek hiányával élnek, amiknek jelenléte nekem nehezen érthető.
/Tételmondat,figyelem;):/ Az ember folyton feltételezi, hogy egy bizonyos emberi tulajdonsághoz kötődnek mások, mint például az emberi mibenlét iránti érdeklődéshez a jóindulat mások felé, vagy a helyzetfelismerés képességéhez a döntésképesség, de valójában ezek nem hozhatóak állandó vagy/és szoros összefüggésbe!
"Aki sokáig keresi a tökéletességet, nem veszi majd észre, hogy általa maga is tökéletessé lett..." Ezt találta mondani nekem a Dailytag, és véletlenül elkattintottam, pedig el akartam olvasni és emészteni, de titokzatos módon megint felbukkant:). Rávezetett arra, hogy talán az ember úgy kezd többé válni, ha találkozik számottevő emberi lényekkel, de csak akkor kezd tökéletessé válni, ha a kapcsolatuk pillanatszerű, vagy legalábbis nem állandó. Kell, hogy lásd a fényt az alagút végén, sőt, meg kell tapasztalnod a sínt is, de a mozdonyt csak akkor tudod elindítani, ha szem elől téveszted a fényt kicsit, beszállsz a sötét vonatba és magad indítod el. És ez nem csupán azt jelenti, mint amit a Zen sztori tanít, amiben a mester elmegy pisilni, és rámutat a tanítvány előtt arra, hogy magunknak kell elvégezni bizonyos dolgokat, hanem azt is, hogy szükségszerű elveszíteni a tanításokat és iránymutatásokat is, hogy tényleges eredményt érjünk el. Egy zenész, aki napi 6 órát gyakorolja a Bach, Mozart, Bartók, Puccini és még számtalan zeneszerző darabjait, lehet a világ legkiválóbb technikai tudással rendelkező hegedűművésze, aki bármit le tud játszani, sőt, ha unatkozik, gitáron lekövetheti Van Halen és Segovia összes művét is, de csak akkor lehet értékes, újat alkotó zeneszerző, ha amikor hangszer kerül a kezébe, és elkezd játszani, nem téved egy ismerős dallamra valamely másik kitanult művésztől, hanem képes új dallamot létrehozni, kezdő játékoshoz hasonlóan csak próbálgatni akár véletlenszerűen, hogy egyik hangot a másik után húzva mit kap.
"Szórd szét kincseid
A kincs legyél te magad"
"- Hát, Csináljunk most egyet. Egy szent pillanatot.
- Minden réteges, nem?
- De.
- Van a szent pillanat, aztán a szent pillanat akarásának felismerése...
- Mint a filmben, ahol minden pillanat tényleg megtörténik, de a szereplő más valóságban tetteti a létezést.
- Minden réteges.
- Néha kicsúsztam a pillanatból, amikor néztelek, Ez lehetett szent"
Nem gondoljátok, hogy a (relatív) tökéletesség felismerése tönkreteszi időval a tökéletességet?
Bementem az Istvánba, igazából nem éreztem teljesen jónak a dolgokat. Nyilván ebben közrejátszott, hogy kevés ismerős és kedves emberrel találkoztam, akivel valódi kapcsolatom van, mindamellett valamelyest elgondolkoztat, hogy tiszap 5 hónapja volt, mégis Juhász Viktor elvtárs láttomra még mindig ugyanazt a nótát húzza, hogy "Soma, a Soma, a Soma, a Soma legyek..." No meg hogy nem köszönnek rám emberek, és nem is a kiskölykökre gondolok, hanem azokra, akik eggyel vagy kettővel alám jártak, és olykor beszéltünk is. Találkoztam néhány röhögő 7-es kölyökkel, rákérdeztem, és a Juhász Pisti volt bevallásuk szerint az osztályfőnökük. Megkönnyebültem, hogy nem a mi helyünkre kerültek ezek a kölykök. Mizo bácsi jobbat érdemel:). Találkoztam egy érdeklődő, csak látásból ismert lánnyal, aki az egyetlen pozitív tapasztalatom volt (természetesen bencén kívül). Örültem neki.
Egyetemen meglepve tapasztaltam, hogy a Magasépítési tanszék csak 13 óráig fogad látogatókat. Ahhoz képest, hogy jóval jelentéktelenebb tanszékek állandóan nyitvatartanak, vagy legalábbis be lehet rakni az indexünket aláírásra egy dobozba, ez elég luxus. Lassanként kialakul az a véleményem az egyetemünkről, hogy -bár nyilvánvalóan egy tanszéken belül egyaránt lehetnek jó és nem annyira jó emberek/tanárok- némelyik tanszék emberanyag tekintetében kifejezetten rohad. Nem tudom, hogy a magyar történelmi háttér következménye ez vagy ettől teljesen független folyamat, de ledöbbentő, hogy oktatásban (és talán máshol is, amikben kevesebb tapasztalatom van) trend, hogy 1-1 oktatási terület -legyen ez középiskolai szakos munkaközösség vagy egyetemi tanszék- vezetői kis türraniszt alakítanak ki, és fittyet hányva mindenre maguk kedve szerint intézik a dolgokat. Nyilván konfliktushelyzetben bizonyos szabályokhoz igazodniuk kell, de csak a legritkább esetekben rónak meg egy vezető oktatót. Pedig néha-néha azért kéne ellenőrzés. Kontroll.
Este volt nálam Dorka, kicsi gitározás, beszélgetés, PinkFloyd, palacsinta, ölelés, szaladása el.
Pakolok Párizsba és az a furcsa élmény ért, hogy kevés cuccom van. Meg sem közelíti a 20kilós limitet. Ez meglep. Rendszerint rengetegségesen sok nehéz cuccom van. Végülis nem gond, kitölthetem legalább olyan dolgokkal, amik hasznosak lehetnek. Egy könyv, 1-2 cd, kotta. Vannak terveim Párizsra. Nem sok, de van:).
Tényleg, körkérdés: Számotokra egy zenei darab megtanulása és korrekt lejátszása mennyire lehet kielégítő? Mennyiben élitek meg művészetként az előadóművészetet -önmagában- és éreztek-e különbséget hangszerek illetve énekesi szerepek között abban, hogy esetleg valamelyik jobban, valamelyik kevésbé alkalmas a műn felüli önkifejezésre?
Körkérdés 2: Van olyan célotok, ami felé elszántak vagytok, elkötelezettek? És ezzel foglalkoztok illetve ezzel fogtok a továbbiakban?
Körkérdés 3: A tökéletességre törekszel és ezt is próbálod megvalósítani életed minden helyzetében?
Gyakran jut eszembe, hogy a meditációk rétegesek. Van egy folyamat, a meditáció lemenetele, szöveggel, egyebekkel. Van a meditációnak egy közvetlen, megfogható hatása- a szöveg értelmezése mondjuk- és egy másodlagos, ami a meditáció alatti meditatív élményeinket jelenti. Ezen kívül van részletenkénti hatása is. Legalábbis rám a meditáció egyik legnagyobb hatása a másik hárommal szemben ehhez köthető. Elhatározzuk, hogy ezt a felismerést az élet minden helyzetében megtartjuk. Hagyjuk, hogy a gondolatok jöjjenek-menjenek, anélkül, hogy megítélnénk őket. Satöbbi. Vajon hányan veszik észre, hogy a meditációról kijőve ugyanúgy rákiabálnak valakire, mint azelőtt? Hányan képesek a mindennapjaikban alkalmazni azt, amit oly könnyen megvalósítottak a meditáció alatt, például komoly koncentráció vagy szabad lebegés? A buddhizmussal szembeni egyetlen igazán komoly kritikai észrevételem ez, hogy itt sem teljes a megvalósítás. Nem gondolom, hogy mindenki azonnal jámbor lesz és végtelenül türelmes, amint kapcsolatba lép a gondolatiságával, de feltételezem, hogy a szándék, a szándékot követő tett komoly nyomokat hagy az emberben ilyen téren is. És itt lép be a felismerés, miszerint hiába érzem én szükségszerűnek ezt az összefüggést, ez nem az.

13 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://somacher.blog.hu/api/trackback/id/tr546209187

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Messire 2007.01.25. 00:10:06

Soma öreg barátom... Néha az az érzésem, hogy sok mindet írsz le, de pont ebben veszel el, az egyes témák nincsenek rendesen kifejtve, csapongsz, nehéz így érdemben követni. Inkább írj kevesebbet, de jobban megkomponálva, megszerkesztve. Ezt a bejeygzést nehéz megemészteni, mert van benne 4-5 nagy gondolati rész és összefolynak, nincsnek lezárva igazán. Mint mondottam: légy megformált tartalom és tartalmas forma. Itt elvesztél a tartalomban és ez jellemző rád. Adj formát, építsd fel a szöveget. Fontos.

som 2007.01.25. 00:43:51

Szerintem egész jól meg van formálva. Igyekeztem megformálva leírni. Tény, hogy elég sokat írtam és töményen,de érthetően.

Zoli 2007.01.25. 10:11:07

szerintem is formátlan. megformálatlan. így csak összevissza lehet kommentelni. sokat segített volna ha legalább a különböző témákat új bekezdésbe szeded, de én is javaslom, hogy ha ennyi téma van, akkor hosszú postok helyett inkább több rövid legyen. 1. az, hogy neked mások az elveid nem jelenti azt, hogy én kevésbé vagyok elvszerű. én a te elveidhez nem tartom magam, te pedig az enyéimhez. 2. aki életében megtéríti az adósságot az nem lesz egérke. kockáztatás nélkül pedig ebben a világban nem lehet érvényesülni. 3. ha te nem akarsz kockáztatni, akkor ne nyafogjál, hogy jajdeszomorú a sok külső tényező. bizony nincs kolbászból a kerítés. 4. én az alaplapomat az édesanyámtól kaptam, ezt azóta is őrzöm, bár ő is megváltozott azóta, ahogy változott körülötte a világ. a későbbi meghatározó elemek a tudományos érdeklődés kifejlesztéséhez és buddhizmus megismeréséhez köthető személyek. ők is megváltoztak azóta, igen. most már nem azt adnák, mint amit akkor adtak. és ebben nem látok problémát. 5. a tételmondatod. hát én nem feltételezem. mondjuk lehet, hogy nem is vagyok ember. :p 6. szerintem nincs relatív tökéletesség. a végtelen minden végeshez képest végtelen. 7. a hetedikes kiskölykök lenézésével kapcsolatban újra felhívnám a figyelmedet arra, hogy ne legyél nagyképű. tegnap is mondtam ezt, amikor szóba került, hogy hogyan fitymáltad le az évfolyamtársaidat és determináltad kirúgásra őket, miközben igazából nem alkottál valami hatalmasat az egyetemen. kérlek rajtad ne uralkodjon el az az istvános hozzáálás, hogy mások lehúzásával csilloghatunk a külvilág szemében. 8. számomra most teljesen kielégító, hogy zenében csak előadóművészettel foglalkozom. ugyanakkor az alkotást is igénylem, csak ezt nem zenéban, hanem például fotózásban élem ki. énekben nincs nagy tapasztalatom. 9. igen, elszánt célom, hogy fizikus legyek. 10. néha törekszem a tökéletességre, néha nem. inkább a boldogság érdekel. pontosabban az az optimalizált hatékonyság, amely beismeri, hogy lehetne jobban is csinálni valamit, de úgy már nem érné meg a befeketetett energiát. 11. meditációk hatása. már megint elfelejted a vallás és az egyház közti különbségeket. vannak akik azért mennek meditálni, mert a velnesz magazinban olvasták, hogy ettől szép lesz a bőrük. hát kinek mi a célja.

Messire 2007.01.25. 15:22:48

Nincs megformálva, maradjunk ebben. Ha egy esztéta és egy fizikus is ugyanazt mondja akko el kéne gondolkozni azon, hogy igazuk lehet (van). Megjegyzem, tudtam, hogy ezt fogod mondani. Soma! Mások elvszerűségét ne akard megítélni, főleg nem a saját szempontod alapján. Zolinak igaza van. Honnan tudod, hogy te mennyire vagy elvszerű? !

Artúr 2007.01.25. 16:41:25

Ismerős az idézet, waking life, nem? A 13 óra a magasépítési tanszéken engem is meglepett. Én nem szeretem a tökéletességet. A hiba néha sokkal szebb és érdekesebb tud lenni.

Pljuskin 2007.01.25. 17:32:26

Tényleg túl sűrű és összevissza az írás:)

Zoli 2007.01.25. 22:11:47

waking life. nyilván. http://www.youtube.com/watch?v=ggUv2j1-x7M

enzé 2007.01.25. 23:01:22

ne kritizáljátok Somát azért, mert nem jár humán jellegű képzésre. de azért Soma, légyszi..

som 2007.01.26. 11:58:09

Zoli, az elvszerűséget nem rád értettem... Vigyázz az ilyesmikkel, attól még, hogy egy rólad szóló bekezdés után írok egy általános alanyú állítást, ez nem rád vonatkozik. Sőt, általában direkt keverem az ilyen állításokat a szövegben, hogy senkit ne pécézzek ki. Nyafogni szerintem nem nyafogok, gyakran megállapítom, hogy mi az, ami szerintem nem működik. Az emberek változásában alaphelyzetben én sem látok problémát, sokkal inkább az a furcsa, hogy nem csak változnak, hanem el is veszítenek dolgokat a változás, illetve a tartósabb, kevésbé változó személyiség kialakulása során. És ez néha furcsa élmény, olykor pedig negatív dolog is. A végtelen minden végeshez képest végtelen, és nyilvánvalóan végesek vagyunk, mégis ha azt mondjuk, hogy soma a nullából nézve az egymillióhoz tart különbözik attól, hogy soma a végtelenbe tart, mert bár a 0-ból kinézve egészen parányi a különbség, és soma hiába tart is a végtelen felé futásában, csak véges utat tud megtenni, de mégis van különbség. Persze, ugyanakkor fontos, hogy ne ész nélkül rohanjunk a végtelenbe, a tökéletesség eszméjébe, mert csak felőröljük magunkat és mindenki mást. De egy békés séta a végtelen sejthető iránya felé jó ötlet, még akkor is, ha sokszor eltévedünk. Sajnálom, hogy fitmálónak érezted az ifjak iránti hozzáállásomat. Átolvastam újra, kicsit humorizáltam az osztályfőnököm kapcsán, és megjegyeztem, hogy nyilván a hetedikesektől nem is várhatom, hogy rámköszönjenek, ha nem is ismernek túl jól. Nem akarok mások lehúzásával csillogni, mostantól jobban figyelek erre, lehet, hogy eddig nem ment annyira. A vallásról és az egyházról: igaz, de mivel a Huszár utcában általában minden újjal beszélgetnek, és általában feltételezek az emberek többsége részéről egy komolyabb szándékot, azért meglep egy ilyen élmény. És ha valaki a bőre szépségéért is követi egy meditáció menetét, annak is lehet kedvező mellékhatása:) Messire: mélységes bocsánat az elvszerűségért. Nem ítélek, hogy ne ítéltessek, de sajnos szükségem van arra, hogy másokról véleményt alkossak. És magamról is. Egyébként az elvszerűség szerintem átlátható annyiban, hogy ha kimondok egy alapelvet a magam számára, akkor leellenőrzöm a tetteimhez képest. Ugyanez másoknál is működik. Nyilván nem a saját elveim ekkor a mérvadóak. ui.: kedvesem ad tippeket szerkesztéshez, humánképzésem előrehalad. ui.2: Lesz ez még így se

Messire 2007.01.27. 19:16:31

Bizony hogy nem. Én azért kételkedem abban, hogy az ember mindig képes az elveihez hű lenni. Te sem vagy képes. Szegény gyerekek meg had röhögjenek. Fiatalság bolondság. Ne ítélkezz 19éves fejjel 13éves kis szarok felett, te is hülye voltál anno. Ez nem valami szimpatikus.

Pájó 2007.01.27. 22:24:10

Csak ha már kritizálásnál és bölcsész tanulmányoknál tartunk: a 'hadd' két 'd' :) Egy 'd'-vel 'hadsereg'-et jelent.

Messire 2007.01.28. 13:27:43

"gyerekhad" :)

Pájó 2007.02.03. 10:50:24

Köszi a további példát a 'hadsereg' szótövére. Nekem is eszembe jutott egy: siserehad. :)
süti beállítások módosítása