HTML

Learning to smile

Friss topikok

Címkék

nyelvcsaládok

2008.06.08. 11:01 karamcsand

Wikipedián megtaláltam a nyelvcsaládok térképét és kicsit olvasgattam is róla. Eddig azt hittem, hogy a baszk egy kelta nyelv, de mint kiderült, nincs fellelhető rokona a világban, izolált nyelv. Ugyancsak a koreai.

Viszonylag köztudott, hogy az második világháborúban számos navaho indián szolgált kódbeszélőként. A németek még a háború előtt küldtek az USA-ba "néprajzkutatókat", de nagy sikereik nem voltak - végül pedig a navaho rejtjelezőket csak a csendes-óceáni és észak-afrikai hadszíntéren használták. Furcsa, de nem találtam róla adatot, hogy a japánok illetve a németek hasonló trükköt alkalmaztak volna, pedig azért kelet-ázsiában van még néhány vicces nyelv.

Nagyot mosolyogtam rajta, hogy a navaho indiánokon kívül 27 meskwaki indián is szerepet kapott rejtjelezőként. Ők a teljes meskwaki népesség 16%-át alkották... A komancsok pedig -mivel az eredeti nyelvvel nem tudták leírni a modern fogalmakat- behelyettesítettek néhány szót. Hitler volt a bolond fehér ember, a tank teknősbéka, a bombázó meg terhes repülő.

Kicsit furcsa ez a nyelvcsalád-felosztás, mert bár elvben arról árulkodik, hogy két nyelv milyen közel áll egymáshoz, néha azért aránytalan két-két rokon nyelv kapcsolatát összehasonlítva. Ezt csak tetézi, hogy a nyelvcsaládok méretei erősen eltérőek. pl.: a khoiszán nyelvcsaládot beszélők Dél-Afrika egy kis területén tömörülnek, vicces módon pedig ez a nyelvcsalád olyan nyelveket foglal magába, amelyeknek alig van bizonyítható kapcsolatuk egymással, de egy helyen vannak és kényelmes őket (a nyelvészek számára) egy nyelvcsaládként kezelni. Ugyanakkor az indoeurópai nyelvcsaládba tartozik a görög és a tőle jelentősen különböző, ám egymásra hasonlító francia, olasz, spanyol. Naagy-naagy IJ-kártya a nyelvészeknek:)

*

Pénteken megnéztük a kristálykoponyás Indiana Jones-t, úgy gondolom hozta a szokásos szintet. Pájó jókat kacagottközben:) Kicsit belenézegettem a régi filmekbe...

Ez a rész azért így került bele a filmbe, mert előző nap Harrison Ford meghúzta a lábát:)

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://somacher.blog.hu/api/trackback/id/tr756208842

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mew 2008.06.09. 01:47:21

Látom, megint búvárkodtál, Soma =D Hihetetlen, mik érdekelnek =D Egyszerűbb lenne összegyűjteni, mi nem érdekel ;) A híres Jones jelenetet én máshogy tudtam, de azt hiszem, az igazságot sose fogjuk megtudni =D

Kata 2008.06.09. 08:26:25

nemmondod :D imádtam ezt a jelenetet, akkorát röhögtem hogy majdnem leestem a székről :D

Pájó 2008.06.09. 15:41:54

Azzal azért vitatkoznék, hogy nyelvészek kényelmi alapon sorolnának egy nyelvcsaládba bizonyos nyelveket. Érdekelne, hogy mit értesz azalatt, hogy bizonyos nyelveknek alig van bizonyítható kapcslatuk egymással. Ezt márcsak azért is megkérdőjelezem, mert egymás mellett élő népek nyelveinek nagyon is sok közös vonásuk szokott lenni (főleg a lexika szintjén), még akkor is, ha különböző nyelvcsaládba tartoznak. Nézzük például a németet és a magyart. A szókészletet tekintve szinkrón (vagyis nem nyelvtörténeti) szempontból nagyon is hasonlít a két nyelv, márpedig különböző nyelvcsaládokba tartozik (ezt még azok sem kérdőjelezik meg, akik a magyar-török illetve magyar-japán rokonság mellett foglalnak állást :)). A görög és az újlatin nyelvek rokonsága sem okozhat ekkora meglepetést, hiszen a görög-latin nyelvrokonságot szerintem már középiskolában is tanítják. És igazad van, az arányok nem éppen tökéletesek, de elvégre nem matematikáról van szó, hanem a különböző népek elvándorlásáról, elnyomásáról, asszimilációjáról, kihalásáról. A vót nyelvet például (Észtországban és Lettországban élnek) 1989-es adatok szerint 62-en beszélték (közülük a legfiatalabb 1930-ban született). Ez az egyik legkevesebb lelket számláló nyelvrokonunk. És persze az is nevetséges, hogy a finnugor nyelvet beszélők közül mi vagyunk a legtöbben. Gondolj csak bele, hányan beszélik anyanyelvként az angolt... De a nyelvészek számára a nyelvet beszélők száma csak egy adat a sok közül, és korántsem a legfontosabb.

som 2008.06.09. 19:59:07

A khoiszánról szóló dolgokat a wikipedia alapján írtam, olvasd el kérlek. A kényelemmel kapcsolatos dolgokat magamtól nem mertem volna leírni:) És persze tisztában vagyok az újlatin rokonsággal, de attól még érdekes, hogy a francia nyelvhez képest hasonló státuszban van az olasz és a görög. Egyébként feltételezem, hogy nem a lexikára vonatkozólag írták ezt, hanem a nyelvtanra. A nyelvészeket nem akarom bántani, de attól még így jártak:) Csakúgy, mint a mérnökök a Tacoma híd építésekor, vagy bármely más esetben. Az ember valamennyi tudományban rendszereket próbál teremteni, amiben természeti és emberi fogalmakat kísérel meg rendezni, de nincs tökéletes leíró rendszer... Naaagy-naaagy IJ-kártya valamennyi tudósnak (és valamennyi alkalmazó szakembernek)

Pájó 2008.06.11. 21:25:35

Oké, elolvastam. Valóban ezt írja a wikipédia. De azért akkor sem gondolom helytállónak, egyrészt mivel a wikipédia nem tekinthető hivatkozási alapnak, másrészt azért, mert a közös hangkészlet igencsak erős gyanút ébreszthet. A wikipédia egyébként csak az összehasonlító nyelvészek bizonytalankodásáról beszél, akik megintcsak szinkrón szempontból vizsgálják a dolgokat. Érdemes lenne a nyelvtörténészeket is megkérdezni a témáról, bár azt hiszem, nekik a vizsgálataikhoz korábbi adatokra is szükségük lenne (vagyis írásos dokumentumokra), ami nem biztos, hogy létezik (erről a wikipédia sem ír). Kétségeket kelthet, hogy (ismét a wikipédia szerint) a nyelvcsaládba tartoznak agglutináló és izoláló nyelvek is, de végtére ez sem kizáró ok (lásd: angol-német rokonság).
süti beállítások módosítása