HTML

Learning to smile

Friss topikok

Címkék

várfal, gondolkodás, keresők, intézmények

2008.07.04. 01:04 karamcsand

A Budai vár hátsó részén állítólagosan elbontott várfal-rész kapcsán (kulcsszavak: Csikós udvar, Cortina-fal, Raiffeisen, mélygarázs) ma meg akartam keresni, hogy ki az a régész, aki az egész ügyet kirobbantotta. Ez az ember -ahogy a médiából kiderült- Magyar Károly, a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) Középkori Osztályának helyettes vezetője.

Naiv lélek révén beírtam a Google-be, hogy Magyar Károly, vártam az eredményt. Nem lett. Kerestem ezután a titulusának megjelölésével, a BTM honlapján, aztán néhány utalásból arra következtettem, hogy talán az Eötvös Lóránd Tudomány Egyetem oktatója. Az MTA-n is körülnéztem, hátha akadémikus. Az MTA névsorát megtaláltam, de ott nem szerepelt. Szomorú módon a BTM honlapján nincsenek információk a munkatársakról, elsősorban idegenforgalmi adatokat találtam. Mikor milyen kiállítás, stb.... A BTM régészeti honlapján sok információt láttam, és rákerestem a saját keresőjével Magyar Károly nevére, de -bár a kereső működik- nulla találatot mutatott.

A Wikipedia és a Google sajnos elbotlott abban az apróságban, hogy rengeteg magyar embert hívnak Károlynak, következésképpen Magyar Károly keresőszavakkal nem juthatok sokra. Rákerestem a Budapest Történeti Múzeumra, a Budai Várpalotára, és számos egyébre, de az egyre szűkülő halmazban sem találtam nyomát az illetőnek. Találtam 4-5 publikációt, általában a Budai Várhoz kapcsolódtak. Illetve persze a média cikkeit ugyanarról, sokszor azonos szövegezéssel is. Egy ideig azt hittem, hogy az ELTE alkalmazottja is a régész úr.
Kicsit megdöbbentem, amikor kiderült, hogy az ELTE alkalmazottjait bizony, nem olyan egyszerű megtalálni. Az ELTE BTK-nak, mint nagy szervezeti egységnek még van honlapja, bár itt is már gyanús, hogy a szervezeti egységek fel vannak tüntetve, de róluk sok információt nem lehet találni. Én tanszéki honlapokat kerestem ösztönösen, a BME-n számomra ez volt a megszokott. Hát ez nem a BME:). Íme, a kedvenc tanszéki honlapom. Időközben megtaláltam azért a történeti intézet és a régészettudományi intézet honlapját szerencsére, és névsorokat is találtam, amelyek teljességében ugyan nem vagyok biztos, de azért egész jók. Az is kiderült, hogy ennek a két intézetnak van rendes honlapja is, meg időközben elpottyantottak legalább egy kezdetleges honlapot is, amelyen a linkek nem működnek, bár szép a háttérkép. És persze az egyetemi honlapon számos helyen meg van jelölve, aztán az ember ráKATT, és aztán idegbaj, mert nem működik.

Annak ellenére, hogy tudom: az ELTÉn nagyobb szó, ha valaki képes a számítógéppel jól bánni (legalábbis az idősebb oktatói rétegben), azért szerintem -ha már van jelentős informatikai részlege is az intézménynek- elvárható az, amit a BME-n megcsináltak. Minden tanszéknek saját honlap, minden oktatóról néhány sor (neve, fontosabb publikációi, beosztása, esetleg akadémiai tagság, mióta tanít a tanszéken + fénykép), tantárgyi követelmények, jegyzetlista. Nem is feltétlen csak a hallgatók kedvéért, sokkal inkább az egyetem nívójának fenntartásáért általában. Egy nyugati tudós, ha kapcsolatba akar kerülni egy magyar tudóssal, megnézi az egyeteme honlapját és elérhetőséget keres, természetesen angol nyelven. Ha egy órán belül nem találja meg, akkor nem fogja strapálni magát, kivéve ha valami nagyon fontosat csinált az a magyar tudós.

Visszatérve az eredeti témára, az eredmény: néhány publikáció, de nulla információ arról, hogy kicsoda is ez a Magyar Károly. Járulékos élmény, hogy az ELTE még hatalmasabb, mint hittem, és még szarabb, mint hittem. Természetesen nem kifizetődő bölcsészettudománnyal foglalkozni manapság, de az ELTE nem ezért nem áll meg a talpán, hanem mert képtelenek a teljes egyetemet jól szervezni. Legalábbis én ezt hallom élőszóban is, és erről árulkodik az internetes állomány is. Totál káosz. Ez azért nem örömteli.

Magyar Károlyról a továbbiakban a sírásók blogján fogok kérdezősködni. Érdekes dolgokat lehet itt olvasni. Ugyanakkor viszont tapasztalható a 'klasszikus' magyar mentalitás, azaz állandó sz*rrágás, bosszankodás azon, hogy mindenhol mindenki milyen hülye, miért nem csinálják jobban. Mindenki nagyon okos és a sajátjától eltérő véleményt nem fontolnak meg túlságosan. Elnézést, ha ezzel most megbántottam valakit igaztalanul, de nekem ez a benyomásom erről a blogról, fórumról.

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://somacher.blog.hu/api/trackback/id/tr666208834

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

enzé 2008.07.04. 15:00:24

én pl eltés vagyok de nálunk jól működő dolog a honlaposdi (talán az egyetlen ami jól működik). de arról ne feledkezz meg h külön intézetnek külön oldala van. pl kémia intézet összefogja az összes kémiás tanszék honlapját. és ez még csak a kémia. utána jön a ttk. ennél magasabb szerveződési egységről nincs értelme beszélni mert pusztán formális kapcsolat van a többi karral: az hogy eötvös. több nincs.

Soma 2008.07.05. 03:40:13

Mindamellett szerintem megdöbbentő, mekkora az ELTE, és bár általában a kapcsolat tényleg csak formális, de olykor azért van jelentősége; pl. úgy tudom, az informatikai fejlesztésre rengeteg pénz megy el az ELTE összkasszájából, nagyságrendileg nagyobb, mint más karokhoz. Nálatok az intézeti honlap be tudja tölteni a tanszéki honlapok szerepét, megtaláltok minden szükséges információt?

enzé 2008.07.05. 09:09:21

a szükséges infókat -amik nekem kellenek mint hallgatónak- mind meg tudom szerezni. sőt néha többet lehet így tudni, mint mondjuk a to-n. amúgy a pénzelosztás meg teljesen idétlenül megy. mert míg a matekosok sok pénzt kapnak és az egész szak léte nem kerül olyansokba, addig pl kémiásoknak fizetni kell a vegyszereket, ami nem ritkán százezer forint per liter szinten mozog. matekosoknak meg elég egy kivetítő.

dödi 2008.07.12. 09:07:27

a mi honlapunk jó, bibibá
süti beállítások módosítása